Bahçe Hazırlıkları

Bahçenizin sağlıklı olması için Hazır çim döşemeden önce bahçenizin üst tabaka toprağı aşırı killi veya kireçli ise en üstten 10-15 cm kaldırıp alandan uzaklaştırınız.

Bahçenizde kalan toprağı havalandırınız. Boşalan toprağın yerine 10-15 cm yeni ve verimli toprak doldurup iyice toprağı sıkıştırınız.

Bahçenizde yağmur ve sulama sonrası su birikmemesi için eğimleri suyun akacağı yöne doğru ve temellerden uzaklaşacak şekide düzenleyiniz.Havalandırılan behçe toprağındaki yabancı otları ve taşları toplayıp genel amaçlı gübre atınız. Havalandırılan toprak ile gübreyi tırmık ile yeterli ve homojen biçimde karıştırınız.

Bahçenizde havalandırılan toprağı toprak kalmayacak şekilde ufaltıp düzleyiniz. Tavsiye işlemlerden sonra ufak bir silindir ile sıkıştırıp hazır çimin döşenebileceği düz bir yüzey elde ediniz.

Silindir ile yapılan düzeltme sonrası bahçenizde düşük seviyede kalan yerler dahada belirginleşecek ve ek toprak ihtiyacı ortaya çıkacaktır. Çim döşenecek toprak seviyesini yürüme yolu ve havuz kenarı gibi yüzeylerden 2-3 cm aşağıda tutunuz. Çim döşenecek alanı sulayıp dinlendiriniz. Böylece bahçe toprağınız daha iyi oturacak ve çim döşenecek alan daha sağlıklı olacaktır.